יחד, מעבר למליםהעצמת א.נשים וקידום השלום

הפחתת דעות קדומות

אם לא נתייחס אל ה''צורך'' בדעות קדומות וניצור שם את השינוי, צורך זה ''יונחל'' לדור הבא.

הסכנה הנובעת מדעות קדומות כפי שאנחנו יודעים היא שהן מתפתחות בשלבים מדיבור על ורצון להמנע ממושא הדעה הקדומה, דרך אפלייה, דיכוי, אלימות פוגרומים ועד רצח עם. כאשר מתחילה התנהגות אחת הקשורה לדעות קדומות המעבר להתנהגות חריפה יותר נעשה עוד יותר פשוט וקל.

קיימות תאוריות רבות המסבירות כיצד מתהוות דעות קדומות. רוב החוקרים מסכימים שסיבה עיקרית ל''צורך'' בדעות קדומות אצל מבוגרים קשורה ליחס שהם קיבלו כילדים. אף תינוק לא נולד עם שנאה כלפי אדם אחר רק בגלל היותו שייך לדת או גזע שונה משלו. על פי אלפורט (1954) שכתב את הספר “טבעה של דעה קדומה'' נולדנו עם יכולת חשיבה בעזרת קטגוריות. אך השילוב בין חשיבה קטגוריאלית ותחושה של דחייה או שנאה נובע מחוויות ילדות מוקדמות כואבות שאותן ניתן לשנות.

המזרח התיכון שטוף בדעות קדומות. נוצרים ומוסלמים, שיהים וסונים, מזרחיים ואשכנזים, תושבי הארץ ופליטים, ערבים ויהודים – השנאה הנובעת מדעות קדומות קיימת בכל מקום ומאיימת להפוך להתנהגות הרסנית כלפי האחר והשונה. כמדינה דמוקרטית יחידה באזור האחריות שלנו כאן בישראל היא לפעול ליצירת שינוי. יש לנו היכולת לעשות זאת, זה בהישג ידינו.

אנו מאמינים כי השינוי צריך להתחיל גם בבית ובקהילה.

כאשר נשים מתחילות להשתחרר מפחדים הנובעים מאלפי שנות דיכוי, ולתמוך אחת בשניה, הן מבינות כי חייהן יכולים להיות שונים. בהדרגה הן הופכות חזקות יותר, מסוגלות לעמוד על זכויותיהן ועל זכויות ילדיהן. כאשר גדל הבטחון העצמי שלהן וגוברת המודעות, הן מסוגלות ליצור בביתן אוירה יותר פתוחה, אוהבת, מכבדת ומקבלת. כתוצאה מכך ילדיהן גדלים עם יכולת לתת כבוד לאחר, אמפתיה וחמלה ומכירים אפשרויות רבות לפתרון בעיות שאינן כוללות השלכה ודעות קדומות כלפי האחר והשונה, תוקפנות ואלימות.

מפגש 'יחד מעבר למילים' לקהילת הגליל המערבי