יחד, מעבר למליםהעצמת א.נשים וקידום השלום

מה הקשר בין העצמת נשים ושלום במזרח התיכון

''נשים נמצאות בסכנה כפולה. מפלים אותן כנשים מצד אחד ומצד שני יש להן סיכוי לפחות כמו לגברים אם לא יותר להיות קורבנות של פגיעה בזכויות האדם .. היום, מה שמאחד נשים בכל העולם מעבר למעמד, גזע, תרבות, דת, לאום ומוצא אתני- זו הפגיעות שלהן להכחשה והפרה של זכויות האדם הבסיסיות שלהן והמאמצים המסורים שלהן להשיג זכויות אלו.'' --- (Amnesty International, Human Rights are Women’s Right 2004)

ב'יחד מעבר למילים' אנו מאמינות שהמפתח לשלום במזרח התיכון טמון, בין היתר, בהעצמת נשים, מכמה סיבות:

ראשית, נשים הן האחראיות העיקריות לעיצוב וחינוך הדור הבא. הדרך שבה הן מגדלות את הילדים היום תשקף את פני החברה בשנים הבאות. אם הילדים יגדלו באווירה של תמיכה, אהבה וסובלנות, הם ילמדו להתייחס כך לאחרים כאשר יתבגרו, אך אם הם גדלים באווירה של פחד וחוסר סובלנות וחווים אלימות סביבם כדרך מקובלת לפתרון בעיות הם ייקחו דוגמא זו איתם לחייהם בעתיד ולדרך שבה הם מחליטים החלטות ופותרים בעיות, כפי שקורה כיום בישראל, בגדה המערבית ועזה ובמקומות רבים אחרים בעולם.

בין אם הן אמהות, מורות, מנהלות בית, או נשים עובדות, תפקידן בגידול ילדים לא יסולא בפז. יש האומרים שהן עושות את העבודה החשובה ביותר בכדור הארץ, לעיתים קרובות ללא הכשרה מספקת ועם תמיכה מועטה. כאשר אנו כנשים לומדות יותר על אינטליגנציה רגשית, על תפקיד הרגשות בהחלטות שלנו, ומתחילות להשתחרר מהפחדים שספגנו במשך השנים מהחיים בחברה המדכאת נשים, אנו מבינות שחיינו יכולים להיות שונים. בהדרגה אנחנו מתחזקות, לומדות לעמוד על זכויותינו ולהשמיע את קולנו למעננו ולמען ילדינו. ככל שהביטחון העצמי והמודעות הרגשית מתפתחים, אנו מצליחות להעביר את הידע הזה למשפחותינו ולקהילה שבה אנו חיות. כתוצאה מכך הילדים בסביבתנו גדלים עם ידע חוויתי כיצד להתמודד באופן יעיל ובונה עם רגשות כואבים בסביבה ביתית פתוחה, אוהבת, מכבדת ומקבלת. בעקבות מה שספגו מהבית והסביבה מתייחסים אותם ילדים לאחרים ביותר כבוד, פתיחות וסובלנות, ומודעים לאפשרויות הרבות הקיימות לפתרון כל בעיה.

סיבה נוספת לחשיבות העצמת הנשים כבסיס לשינוי חברתי / פוליטי היא, שבמשך מאות אם לא אלפי שנים, נשים, המהוות יותר ממחצית האוכלוסייה סבלו מהתעללות, דיכוי וחוסר שיווין זכויות בתחום הפוליטי, הכלכלי והחברתי. לכן הקול שלהן והעוצמה הנשית להיאבק למען זכויות האדם ונגד דיכוי, לא נשמעים במלוא עוצמתם. אנו מאמינות שמסה קריטית של נשים מועצמות נדרשת כעת כדי להטות את המאזן לטובת השינוי החברתי ההכרחי לקידום השלום ובריאות החברה והישרדות הפלנטה.

בדיקה שנערכה לאחרונה ע''י הבנק העולמי ומוסדות אחרים מראה, שכאשר נשים וילדות מועצמות, הבריאות הכללית של החברה משתפרת מאוד וזה כולל:

• הפחתה בגידול האוכלוסייה
• צמיחה כלכלית מוגברת
• ירידה בשחיתות הממשל
• צמיחה בתוצר החקלאי
• יותר ילדים הולכים לבית הספר
• ירידה בסכנות לבריאות
• ירידה בתת תזונה של ילדים ותמותת תינוקות

בנוסף, לנשים יש יכולת הכלה וההתמרה של רגשות כואבים היכולים להוביל למעשים הרסניים (כאשר אין מודעות או שליטה בהם). יכולת זו רחוקה מלבוא לידי ביטוי. כיום בזכות ההבנה האינטימית שלהן את המערכת הפטריארכאלית (במחיר כבד) יכולות הנשים יותר מכל אחד אחר לפעול למען שינוי גם בתחום זה.